Gönderen Konu: Yüksek Yüksek Tepelere  (Okunma sayısı 1671 defa)

• Admin
  • Profesyonel
  • *
  • Konu Sahibi
  • Konu Sayısı: 4292
  • Teşekkür Puanı : 512
  • forumsonbahar
Yüksek Yüksek Tepelere
« : 02 Kasım 2015, 23:36:40 »
YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR

Bu öykü Malkara köylerinde herkes tarafından bilinip, bu güne kadar söylene gelmiş hazin bir öyküdür...

Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında
Zeynep'i köylerindeki bir düğünde aşırı ( yabancı ) köylerden gelen Ali isminde bir genç görür.

Ali Zeynep'i beğenir ve köyüne döndüğünde kızın babasına hemen bir görücü gönderir.Zeynep'i Ali'ye verirler.
Kısa bir zaman sonra düğünleri olur.Ali, Zeynep'i alıp aşırı köyüne götürür. Zeynep'in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece çeker.Bu kadar uzak olduğundan dolayı Zeynep anasını babasını ve kardeşlerini tam yedi yıl göremez.

Bu özlem Zeynep'in yüreğinde her gün birez daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün yüksek bir tepesinde bulunan evin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru dönüp,için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemini gidermeye çalışır.
Oysa kocası, Zeynep'in bu özlemine pek aldırış etmez.

Kaldı ki, eski sevgisi de pek kalmadığından kendini fazlaca horlamaya eziyet etmeye başlar.
Sonunda bu özlem ve kocasının horlaması, Zeynep'i yataklara düşürür.
Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep'in iyileşmesi için köyden gelip gidenler de anasının babasının çağrılmasını salık verirler.
Başka çaresi kalmadığını anlayan Zeynep'in kocası,anasına babasına haber vermeye gider.
Altı gün altı gece yolculuktan sonra, bir akşamüzeri Zeynep'in anası babası köye gelirler.

Zeynep'i yatakta bulurlar.Zeynep perişan bir halde hala türküsünü mırıldanmaktadır.
Aynı türküyü annesi ve babasına da söylemeye başlar. Çevresindeki bütün köy kadınları duygulanıp, göz yaşı dökerler.
Annesi fenalık geçirir ve bayılır. Zeynep hasretini giderir; giderir ama artık çok geç kalınmıştır.
Bir daha iflah olmaz ve hayata gözlerini yumar. İşte o günden bu güne, bu türkü dilden dile söylenip durur.

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuşlara malum olsun, ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı ben köyümü özledim.

Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa açsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı ben köyümü özledim.

Konuyu sosyal ağlarda paylaş

Ana sayfaya dön

• Kurucu
  • Profesyonel
  • *
  • Konu Sayısı: 405
  • Teşekkür Puanı : 1563
  • forumsonbahar
Ynt: Yüksek Yüksek Tepelere
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2015, 23:39:23 »
 happy tebrikler thankss0

• Katılımcı